- SKU: IR-196251
- MPN: OptiPlex 7090
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Brand | Dell |
| Type | Desktop |
| Series | Dell Optiplex |
| Model | Dell OptiPlex 7090 |
| RAM Size | 16 GB |
| Processor | Intel Core i7 10th Gen. |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| GPU | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Storage Type | NVMe (Non-Volatile Memory Express) |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing;Office;Workstation |
| Features | Optical Drive |
| Connectivity | DisplayPort;RJ-45;USB 2.0;USB 3.0;USB 3.2 |
This OptiPlex 7090 SFF desktop successfully passed resale testing and has been professionally refurbished by our trained technicians. It has been cleaned to restore its appearance and is in very good condition. There is no WiFi card by design.