- SKU: IR-194383
- MPN: OptiPlex 7070
| Brand | Dell |
| Type | Desktop |
| Model | OptiPlex 7070 |
| Series | Dell Optiplex |
| Processor | Intel Core i7-9700T |
| Processor Speed | 2.00 GHz |
| RAM Size | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| GPU | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Connectivity | DisplayPort;RJ-45;USB 3.1;USB-C |
| Most Suitable For | Casual Computing;Office |
| Features | Built-in Speakers;VESA Mount |
This desktop successfully passed resale testing and has been professionally refurbished by our trained technicians. The AC adapter is NOT included. It has been cleaned to restore its physical appearance. The unit is used and may show some light signs of wear from previous use.