- SKU: IR-199583
- MPN: Precision 3630 Tower
| Brand | Dell |
| Type | Desktop |
| Series | Dell Precision |
| Model | Precision 3630 Tower |
| Processor | Intel Core i7-8700K |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| RAM Size | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 256 GB |
| GPU | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Form Factor | Tower |
| Most Suitable For | Workstation;Graphic Design;Engineering Coding;Office |
The unit has been tested and noted to be in working condition. The unit may be scuffed and scratched on the sides and edges.