- SKU: IR-199239
- MPN: Precision 5820 Tower
| Brand | Dell |
| Type | Desktop |
| Most Suitable For | Workstation;Engineering Coding;Graphic Design |
| Series | Dell Precision |
| Model | Precision 5820 Tower |
| RAM Size | 16 GB |
| Processor | Intel Xeon W-2123 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Hard Drive Capacity | 512 GB |
| GPU | NVIDIA Quadro M4000 |
| Form Factor | Tower |
| Connectivity | DisplayPort;RJ-45;USB 3.0;USB-C |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
This Dell Precision 5820 Tower has been thoroughly tested and is in excellent working condition. It does NOT include a keyboard, mouse, or monitor. The unit may have some MAJOR scratches on the sides and edges. AN NVIDIA QUADRO M4000 GPU and A POWER CORD are included.