- SKU: IR-162108
- MPN: HP Z6 G4 Workstation
| Brand | HP |
| Type | Desktop |
| Most Suitable For | Workstation |
| Series | HP Workstation |
| Model | HP Z6 G4 |
| Form Factor | Tower |
| RAM Size | 32 GB |
| Processor | Intel Xeon Silver 4114 (10-Core) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| GPU | NVIDIA Quadro P4000 |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Hard Drive Capacity | 512 GB |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Connectivity | RJ-45;USB 2.0;USB 3.0;DisplayPort |
| MPN | HP Z6 G4 Workstation |