- SKU: IR-196253
- MPN: Precision 3630 Tower
| Brand | Dell |
| Type | Desktop |
| Series | Dell Precision |
| RAM Size | 16 GB |
| Processor | Intel Core i7 9th Gen. |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| GPU | Intel UHD Graphics 630 |
| Storage Type | NVMe (Non-Volatile Memory Express) |
| Processor Speed | 3.00 GHz |
| Form Factor | Tower |
| Most Suitable For | Workstation;Office;Casual Computing;Engineering Coding |
| Connectivity | USB 3.1;RJ-45 |
| Features | Memory Card Reader |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
This desktop successfully passed resale testing and has been professionally refurbished by our trained technicians. It has been cleaned to restore its appearance and is in excellent condition, but does not include a monitor, Wi-Fi card, or keyboard.